THÉ Et FEU
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

THÉ Et FEU

Bienvenue sur TFE. Buvons du THÉ et discutons autour du FEU. Hoşgeldiniz, sefalar getirdiniz.

AccueilAccueil  PortailPortail  RechercherRechercher  Dernières imagesDernières images  S'enregistrerS'enregistrer  Connexion  
Le Deal du moment :
Cdiscount : -30€ dès 300€ ...
Voir le deal

Ne kadar para, o kadar egitim

2 participants
AuteurMessage
Toxik
Sublime Conteur des Mille et Une Nuits
Sublime Conteur des Mille et Une Nuits
Toxik

Ne kadar para, o kadar egitim Empty
MessageSujet: Ne kadar para, o kadar egitim   Ne kadar para, o kadar egitim EmptyMer 14 Sep - 18:10

İstanbul’da bir ilköğretim okulunda okula kayıt parası vermeyen ailelerin çocuklarının bir sınıfta toplanarak, sadece okuma-yazma öğretileceği bildirildi. Okul yönetiminin bu kararı amatör kamera ile kaydedilirken, kayıt parası veremeyen veliler ise çocuklarının, diğerler öğrenciler gibi, tüm dersleri almasını istiyor.

İstanbul Gazi Mahallesindeki Gazi İlköğretim Okulu’na kaydedilen, ailelerinin bağış yapmadığı çocukların 1-D sınıfına gönderilirken, veliler tepki gösterdi.

1-D sınıfındaki 44 öğrenciden 7 yaşındaki Yoldaş Sancar'ın babası Özcan Sancar, evlerinin hemen yakınındaki Gazi ilköğretim Okulu'na kayıt ettirmek için gittiğinde okul müdürü Cevat Şahin’in kayıt parası ısrarı ile karşılaştığını öne sürdü.

Özcan Sancar, müdürün kayıt için 200 YTL, ardından ‘indirim yaptığını’ söyleyerek 150 YTL istediğini iddia etti.

8 aydan bu yana işsiz olduğunun belirten Özcan Sancar bu parayı veremeyeceğini söylediğinde Okul Müdürü Cevat Şahin'in, “Çocuğunuzu iyi sınıfa yazdırmam. Sadece okuma- yazma öğrenir, okula öylesine gider- gelir” sözleri ile karşı karşılaştı.

AMATÖR KAMERA KAYDI İLE MÜDÜR-VELİ DİYALOGU

Amatör kamera ile kaydedilen Okul Müdürü Cevat Şahin ile Özcan Sancar arasında şu diyaloglar geçti:

Müdür: Çocuğun senin için kıymetliyse, değerliyse bağışı yapacaksın.

Veli: İsteğimize kalmış bir şey mi?

Müdür: 100 milyondan aşağı bağış olmaz.

Veli: Başbakan, Adalet Bakanı diyor ki; bağış vermeyin, verenleri de şikayet edin.

Müdür: Git kardeşim şikayet edin o zaman. Şikayet mercisi açık. Ama yarın çocuğun tuvalette enfeksiyon kaptığı zaman bize bir şey söylemeyeceksin.

Veli: Devlet karşılamıyor mu masrafı? Onlar size almayacaksınız diyor

Müdür: Devlet bana diyor ki bildiğin gibi yap, sen okul müdürüsün.

Veli: O zaman Başbakan ikiyüzlülük yapıyor, siyaset yapıyor.

Müdür: Siyasetçi. Siyaset işi o.

Veli: Yani paramız yok. İşimiz yoksa okutamayacak mıyız çocuğumuzu?

Müdür: Okutacaksın. Ama çocuk sadece okur-yazar olacak.Okur yazar olacak sadece.

Veli: Eğitimde para verenler farklı olacak, vermeyenler farklı mı olacak?

Müdür: Mecbur. Napalım Kendini benim yerime koy da bana çare söyle. Vatandaş bana, ‘para vermiyorum. Ama şöyle yapalım’ diyecek. Temizlik paralarını nereden vereceğiz. Cam kırılması, telefon parasını söylemiyorum daha.

“GARİBAN LİSTESİ”

Özcan Sancar, oğlunun öğrenim göreceği sınıf öğrencilerinin kayıt parası vermeyen ailelerin çocuklarından oluştuğunu anlatırken, şöyle dedi:

“Okul müdürü, ' 44 tane insan var' diyor. Bunun 30 tanesi paraları olmadığı için veremeyen insanlar. Bunların geri kalanları da bağışı az veren insanlar. Bu liste gariban listesi. Gariban sınıfı, yoksullar sınıfı. Müdür bana diyor ki; bu parayı vermezseniz çocuğunuz okula sadece gelecek gidecek, okur-yazar olacak. Sonuna kadar çocuğumun hakkını arayacağım, gereken neresiyse müracaat edeceğim.”

1/D sınıfında okuyan öğrencilerin velilerinden sınıfla ilgili şikayeti olanlar arasında Sametcan’ın annesi Filiz Bakırcı da bulunuyor.
Revenir en haut Aller en bas
Talia
Maître Mystique du Narghilé Mystérieux
Maître Mystique du Narghilé Mystérieux

Féminin Nombre de messages : 587

Ne kadar para, o kadar egitim Empty
MessageSujet: Re: Ne kadar para, o kadar egitim   Ne kadar para, o kadar egitim EmptyLun 19 Sep - 22:14

Ecoeurant quand on pense à la somme monstrueuse que l'Etat turc a du "gaspillé" pour le démo de formule 1 à IstanbuL...
Alors que ça aurait pu permettre d'ouvrir des écoles et des hôpitaux à l'Est du pays.
OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOH j'ai encore les nerfs!!!!!!!!!!
Revenir en haut Aller en bas
http://eyestyles.blogspot.com

Ne kadar para, o kadar egitim
Page 1 sur 1